Recepten week 36 - voor 4 personen
De recepten kan je via deze pagina RECEPTEN DOWNLOADEN direct downloaden
Bewaartip voor de munt: wikkel de munt voorzichtig in een vochtig keukenpapiertje en doe hem in een plastic zakje of afsluitbare box. Bewaar in de koelkast.
Gierstballetjes met Kleintje Koning, gesmoorde tomaat en gedroogde runderworst
Niveau:
Aan de bak!

Bereidingstijd:
circa 45 minuten
Ingrediënten:
300 gram gierst uit de keuken van Hotel Villa Ruimzicht
2 ei van pluimveehouderij Tomesen uit Doetinchem
1 Kleintje Köning van kaasmakerij Köning uit Zevenaar (gebruik op kamertemperatuur)
8 takjes munt van kwekerij de Groene Schuur uit Groessen
1 bosje lente ui van groentekwekerij Smits uit de Heurne
2 grote rijpe tomaten van kwekerij de Groene Schuur uit Groessen
2 ui van groentekwekerij Smits uit de Heurne
2 st gedroogde runderworst van IJsboerderij de Steenoven uit Hummelo
2 tenen knoflook van groentekwekerij Smits uit de Heurne
Uit de eigen keukenkast:
Peper
Zout
Eetlepel boter
Olijfolie
Uit de eigen keukenlade:
mengkom
keukenmes
snijplank
bakpan
hapjespan
Bereidingswijze:
Was de gierst onder stromend koud water. Doe de gierst in een pan met 400 ml water en een snuf zout en en laat dit 15- 20 minuten afgedekt rustig koken. Check regelmatig of de bodem niet aankoekt. Voeg in dat geval iets meer water toe. Wanneer de gierst gaar is, spreid je de gierst uit over een bakplaat om hem te laten droogstomen.
Snijd de muntblaadjes en een deel van de groene toppen van de bosui fijn, snijdt de kaas in kleine stukken en draai deze kort in de keukenmachine met een scheut olijfolie (tip: dit gaat het makkelijkst wanneer de kaas op kamertemperatuur is)
Meng de eieren en de gierst met de kaas en de kruiden en breng dit verder op smaak met peper en zout. Vorm ze tot 40 kleine balletjes. (heb je minder tijd of geduld, dan zijn wat grotere ballen ook prima. Druk ze dan een beetje plat tot ovaal)
Ontdoe de ui en de knoflook van de schil en hak deze in grove stukken. Verwijder het velletjes van de worst en snijd deze in plakjes van een halve centimeter.
Smelt een eetlepel boter en een eetlepel olijfolie in de hapjespan samen met de ui, worst en knoflook.
Snijd de tomaten in vieren of acht parten en voeg deze samen met een flinke snuf zout en peper toe aan de knoflook en ui en laat dit ongeveer 10 minuten tot een kwartiertje smoren. Plet eventueel de tomaat met een houten lepel om de sappen te laten vrijkomen.
Snij de resterende bosui in fijne ringen en voeg deze toe aan de tomaat.
Verwarm een scheutje olie in een koekenpan en bak de gierst balletjes rustig in de olie rondom goudbruin op matig vuur.
Serveer het gerecht in een schaal met onderop de tomaten en daarop de gierst balletjes.
Serveer er eventueel wat van de geitenkaas tzaziki saus bij om de gierst in te dippen.
Eet smakelijk!
Krieltjessalade met Salanova-sla, boterbonen, verse eitjes en honing-mosterddressing
Niveau:
Appeltje-eitje
Bereidingstijd:
25 minuten

Ingrediënten:
1 krop salanova-sla van kwekerij de Groene Schuur uit Groessen
200 gram boterbonen van kwekerij de Groene Schuur uit Groessen
4 st eieren van pluimveehouderij Tomesen uit Doetinchem
1 potje honing van pluimveehouderij Tomesen uit Doetinchem
400 gram krieltjes van van groentekwekerij Smits uit de Heurne
Uit de eigen keukenkastje:
2 eetlepels mosterd (bij voorkeur grof)
2 eetlepels azijn
6 eetlepels neutrale olie
peper en zout
Uit de eigen keukenlade:
kookpan
mengkom
snijplank
keukenmes
garde
Bereidingswijze
Breng een ruime pan water aan de kook met een flinke snuf zout om de boterbonen te blancheren.
Verwijder de kopjes en kontjes van de bonen en kook ze in ongeveer 3 minuten beetgaar, verwijder met een schuimspaan de boontjes uit het water en koel de bonen terug in ijswater (of spoel goed koud af)
Halveer de krieltjes en was ze grondig, kook de krieltjes beetgaar in het kookvocht van de boontjes, giet de krieltjes af en laat ze droogstomen.
Kook de eitjes in 7 a 8 minuten en laat ze schrikken in koud water om ze makkelijker te pellen.
Giet de honing met de mosterd en de azijn in een mengkommetje. Giet hier druppelsgewijs onder voortdurend roeren de olie toe. (tip: door langzaam de olie toe te voegen, verbinden de ingrediënten in de saus zich beter)
Snij de sla in grove delen en was deze kort en grondig in ruim koud water en laat deze uitlekken of droog deze met een sladroger of door hem droog te slingeren in een schone theedoek.
Meng de ingrediënten vlak voor het opdienen door elkaar.
Eet smakelijk!
Tzatziki van verse geitenkaas en munt met geroosterde sperziebonen*, spinazie en pancetta

Niveau:
Peulenschil
Bereidingstijd:
45 minuten
*vanwege te beperkte beschikbaarheid konden er helaas geen peultjes worden geleverd, maar sperziebonen.
Tip: van de saus kun je een klein deel van de saus bewaren voor de gierst balletjes
Ingrediënten:
2 stuks geitenkaas van geitenboerderij de Brömmels uit ’t Woold
500 ml hangop van boer Lubbers uit Sinderen
4 tot 6 takken munt van kwekerij de Groene Schuur uit Groessen
2 tenen knoflook van groentekwekerij Smits uit de Heurne
1000 gram sperziebonen van groentekwekerij Smits uit de Heurne
150 gram pancetta van scharrelvarkenshouderij Sanders Hof uit Etten
200 gram verse fijn spinazie (even van tevoren wassen) van groentekwekerij Smits uit de Heurne
2 st sjalot van groentekwekerij Smits uit de Heurne
4 Achterhoeks spelt bolletjes van bakkerij Ten Have uit Silvolde
Uit eigen keukenkastje:
peper en zout
olijfolie
Uit de eigen keukenlade:
mengkom
knoflookpers of rasp
garde
keukenmes
snijplank
ovenschaal
Voorbereiding:
Verwarm de oven voor op 220 graden
Bereidingswijze:
Ontdoe de sperziebonen van de kopjes en kontjes en de eventuele rang. Was de spinazie in ruim koud water.
Snij de pancetta in kleine blokjes.
Leg de sperziebonen in een ovenschaal en breng ze op smaak met een flinke scheut olijfolie, peper en zout.
Meng ze met de pancetta en rooster ze kort en heet - ongeveer 15 minuten - in de oven. Check halverwege.
Bereidingswijze geitenkaas tzatziki:
Doe de hangop in een blender, kruimel de geitenkaas fijn en voeg deze toe bij de yoghurt en laat dit kort en krachtig draaien.
Maak de knoflook schoon en knijp of rasp hem fijn, snijd de bladeren van de munt fijn en meng deze met de hangop. Breng op smaak met peper en zout.
Maak de sjalot schoon en snipper de sjalot in fijne blokjes en meng deze vlak voor het serveren met het warme bonen mengsel.
Giet de geitenkaas tzatziki in een bord of schaal en verdeel eerste de spinazie over de tzaziki en vervolgens de warme sperziebonen luchtig over de tzaziki.